CITY COUNCIL

 

MINUTES


November 15/26/28, 2018  –  Council Chamber

 

 

PRESENT

D. Iveson, M. Banga, T. Cartmell, T. Caterina, J. Dziadyk, B. Esslinger, S. Hamilton,
B. Henderson, A. Knack, S. McKeen, M. Nickel, A. Paquette, M. Walters

Mayor D. Iveson and Councillor B. Henderson were absent for a portion of the meeting due to City Business.
Councillors M. Banga, T. Caterina, J. Dziadyk, B. Esslinger, S. Hamilton, M. Nickel and M. Walters were absent for a portion of the meeting without notice.
Councillor S. McKeen was absent for a portion of the meeting for personal reasons.

ABSENT

None

ALSO IN ATTENDANCE

L. Cochrane, City Manager
K. Gibson, Office of the City Clerk
T. Orbell, Office of the City Clerk

 

TABLE OF CONTENTS

ITEM

                                                                                                         PAGE

DECISION

1.          CALL TO ORDER AND RELATED BUSINESS                            1

1.1        Call to Order                                                                                          1

1.2        Adoption of Agenda                                                                            2

1.3        Protocol Items                                                                                      2

2.          REPORTS                                                                                              2

2.1        Non-Statutory Public Hearing - Proposed 2019 -

             2022 Capital and Operating Budgets                                              2

3.          NOTICES OF MOTION AND MOTIONS WITHOUT CUSTOMARY

             NOTICE                                                                                                   6

             Changes to Budget Deliberation Presentation

             Schedule (B. Henderson)                                                                  6

4.          ADJOURNMENT                                                                                  7

 

 

Carried

See minutes

 

 

See minutes

 

 

 

See minutes

 

DECISION SUMMARY

ITEM

 

DECISION

1.

CALL TO ORDER AND RELATED BUSINESS

1.1

Call to Order

 

 

 

Mayor D. Iveson called the meeting to order on Thursday, November 15, 2018, at 1:37 p.m.

 

1.2

Adoption of Agenda

 

 

Moved B. Esslinger - M. Banga:

 

 

 

That the November 15, 2018, City Council meeting agenda be adopted.

 

 

In Favour:

Carried

 

 

D. Iveson, M. Banga, T. Cartmell, T. Caterina, B. Esslinger, S. Hamilton, B. Henderson, A. Knack, S. McKeen,
M. Nickel, A. Paquette, M. Walters

 

 

Absent:

 

 

 

J. Dziadyk

 

1.3

Protocol Items

 

 

Mayor Charlie Clark, City of Saskatoon (D. Iveson)

 

 

 

Mayor D. Iveson, on behalf of City Council, welcomed the Mayor of Saskatoon, Charlie Clark and the Chief of Staff.

 

 

Esther Starkman School (D. Iveson)

 

 

 

Mayor D. Iveson, on behalf of City Council, welcomed students from Esther Starkman school and their teacher
Ms. Semaine.

 

 

St. Elizabeth Seton School (D. Iveson)

 

 

 

Mayor D. Iveson, on behalf of City Council, welcomed students from St. Elizabeth Seton School and their teachers J. Wabisca and J. Lucyshyn.

 

 

John Barnett School (D. Iveson)

 

 

 

Mayor D. Iveson, on behalf of City Council, welcomed students from John Barnett School and their teacher
B. Jeneroux.

 

 

Lymburn Elementary School (D. Iveson)

 

 

 

Mayor D. Iveson, on behalf of City Council, welcomed students from Lymburn Elementary School and their teachers A. Blair and A. Regnier.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

REPORTS

2.1

Non-Statutory Public Hearing - Proposed 2019 - 2022 Capital and Operating Budgets

 

 

 

L. Cochrane, City Manager; and C. Owen, Deputy City Manager, Communications and Engagement, made a presentation.

Panel #1

B. Currey; C. Ryan; B. Coty; L. Beresnak; Z. Weeks, Accessibility Advisory Committee; H. Hoffmann;
I. Langreiter; A. Tessier; C. Smashnuk, Secord Community League; L. Sherman, Hamptons Community League; P. Andrews, Rosenthal Community Group; S. Medland Moore; and P. Saurette, D. Harsch, N. Hanson,
J. Trenchuk-Salk, C. Mielke and K. Naylor, Edmonton Chamber of Commerce, made presentations. 

B. Coty; Z. Weeks; P. Saurette; J. Trenchuk-Salk;
P. Andrews; C. Smashnuk; D. Harsch; A. Tessier; L. Sherman; I. Langreiter; N. Hanson; K. Naylor; B. Currey; and C. Ryan, answered Council's questions.

Handouts provided by I. Langreiter; and A. Tessier were distributed to all Members of Council and copies were filed with the Office of the City Clerk.

Panel #2

P. Laforge, Edmonton Chamber of Commerce; T. Aardema; P. Hebert and J. Fraser, Kids Kottage Foundation; T. Wiebe and S. Ganam, Valley Zoo Development Society;
H. Flewwelling, ACE Aquatic Council of Edmonton;
C. Boddy, Edmonton's Bike Community; K. Dieterman and G. Thomson, High Level Line Society; A. Newman, Edmonton Soccer Association; A. Usenik and C. Nicholas, UDI - Edmonton Region; M. Huska; B. Lehmann; A. Ruddy, Canadian Federation of Independent Business; B. Farrell and M. Scharfenberger, Jerry Forbes Centre Foundation, made presentations.

T. Aardema; H. Flewwelling; J. Fraser; P. Hebert;
A. Usenik; K. Dieterman; C. Boddy; A. Newman;
M. Scharfenberger; B. Farrell; C. Nicholas; A. Ruddy;
T. Wiebe; and G. Thomson, answered Council's questions.

Handouts provided by T. Wiebe; and H. Flewwelling were distributed to all Members of Council and copies were filed with the Office of the City Clerk.

Panel #3

K. Fithen; B. Prochnau; M. Sands; K. Franke and T. Hengel, Wild Heart Society for Vibrant Communities; K. Smith, on behalf of M. Bachewich, Active Communities Alberta;
A. Inglis, Boyle Street Community Services; C. Saad,
M. Elsaghir, V. Ndamye and E. Ambtman, The C5;
H. Gillespie; D. Eggert; A. Guiney; C. Griffith, Prosperity Edmonton; V. Malhi; A. Stieda; and G. General, Thrive YEG, made presentations.

K. Fithen; H. Gillespie; D. Eggert; C. Griffith; E. Ambtman; G. General; K. Franke; K. Smith, on behalf of
M. Bachewich; M. Sands; B. Prochnau; A. Inglis; and
A. Guiney answered Council's questions.

Handouts provided by A. Inglis; H. Gillespie; and
D. Eggert were distributed to all Members of Council and copies were filed with the Office of the City Clerk.

 

 

Moved M. Walters - M. Banga:

 

 

 

That the November 15, 2018, City Council meeting recess and reconvene at
9:30 a.m. until 12 noon, on Monday, November 26, 2018.

 

Office of the City Manager

 

 

 

In Favour:

Carried

 

 

D. Iveson, M. Banga, T. Cartmell, T. Caterina, J. Dziadyk, B. Esslinger, S. Hamilton, B. Henderson, A. Knack,
S. McKeen, M. Nickel, A. Paquette, M. Walters

 

 

 

Panel #4

M. Shannon, A. Bentley, L. Erickson, J. Kusiek, S. Raitz,
K. Coleman and A. Wilhelm, Thrive YEG; K. Dhunnoo;
J. Ferri; D. Rumbold; E. Solez, A. Jones, J. Semeniuk,
D. Salamon, K. Clegg and J. Kosowan, Friends of Scona Rec and Queen Alexandra Community League; M. Samji, IDEA; and S. Bourdeau made presentations.

L. Erikson; M. Samji; S. Bourdeau; K. Clegg; D. Rumbold; K. Coleman; and J. Kusiek answered Council's questions.

A handout provided by E. Solez was distributed to all Members of Council and a copy was filed with the Office of the City Clerk.

Panel #5

K. Holliday, Northwest Scuba; M. Huculak, Paths for People; T. Fath, FC Edmonton; J. Keirstead, RainforestAB - yeg; J. Hewko; A. Erickson, Strathcona High School Students Union; M. Holmgren, Edmonton CDC; C. Morin, Arts on the Ave, made presentations.

 

 

Moved B. Esslinger – T. Caterina:

 

 

 

1.    That the November 15, 2018, City Council Budget Non-Statutory Public Hearing recess and reconvene on Wednesday, November 28, 2018, at 9:30 a.m. 

2.    That the Orders of the Day for the November 28, 2018, City Council Budget meeting be changed to commence upon adjournment of the continuation of the November 15, 2018, City Council Budget Non-Statutory Public Hearing. 

3.    That the Civic Agency presentations be time specific as first item of business at the November 28, 2018, City Council Budget meeting. 

 

Office of the City Manager

 

 

 

In Favour:

Carried

 

 

D. Iveson, M. Banga, T. Cartmell, T. Caterina, J. Dziadyk, B. Esslinger, S. Hamilton, B. Henderson, A. Knack,
S. McKeen, M. Nickel, A. Paquette, M. Walters

 

 

 

Panel #5

H. Cardinal; J. Strikwerda; L. Murphy, Edmonton Coalition of Housing & Homelessness; B. Webb; G. Shelton, Edmonton Sport Council; H. Jime, Royal Wagon Accessible Inc.; J. Evans; J. Komar, Energy Transition Advisory Committee; W. Bentz; and L. Odynski, Old Glenora Conservation Association, made presentations.

L. Odynski; J. Hewko; J. Strikwerda; J. Evans; J. Komar;
H. Cardinal; G. Shelton; H. Jime; B. Webb; M. Holmgran; and T. Fath answered Council's questions.

Handouts provided by J. Hewko; M. Holmgren; L. Murphy; and J. Komar were distributed to all Members of Council and copies were filed with the Office of the City Clerk.

Panel #6

J. Kuperus, on behalf of P. Mahaffy; T. Pidner, WinterCity Advisory Council; D. McDonald, Oliver Community League; G. Mady, Edmonton & District Labour Council; N. Begoray, M. Lanteigne and A. Bolstad, Edmonton Federation of Community Leagues; C. Rasko; J. Paquette, Forest Terrace Heights Community League; D. Schneider, Greater Hardisty Community Sustainability Coalition; M. Rezko, on behalf of T. Estabrooks, Edmonton Public School Board; A. Pirbhai; M. Marshall; V. Balan; S. Heschuk; C. Vanier; M. Jimmy; and B. Doherty made presentations.

M. Marshall; V. Balan; C. Rasko; M. Jimmy; T. Pidner;
D. Schneider; J. Paquette; S. Heschuk; A. Bolstad;
C. Vanier; and B. Doherty answered Council's questions.

Handouts provided by N. Begoray; V. Balan; S. Heschuk;
C. Vanier; and M. Jimmy were distributed to all Members of Council and copies were filed with the Office of the City Clerk.

Panel #7

J. Sheehan and M. Milo, TEC Edmonton; R. Macleod, Alberta Aviation Museum; A. Banica, TEC Edmonton;
M. Stiebritz and A. Pye, NAIOP Edmonton; N. Bunting;
N. Bowker, Suncast Polytech; K. Chalmers, Edmonton Destination Marketing Hotels; M. Butler, St. Albert Soccer Association; J. Ball, FC Edmonton; G. Kosowan;
A. McNary, on behalf of I. Challborn, Canadian Mental Health Association, made presentations.

R. Macleod; J. Lauzon; A. McNary, on behalf of
I. Challborn; M. Stiebritz; J. Sheehan; J. Ball; K. Chalmers; A. Pye; M. Butler; and N. Bowker answered Council's questions.

Handout provided by R. Macleod; and M. Butler were distributed to all Members of Council and copies were filed with the Office of the City Clerk.

 

3.

NOTICES OF MOTION AND MOTIONS WITHOUT CUSTOMARY NOTICE

 

Changes to Budget Deliberation Presentation Schedule (B. Henderson)

 

 

Moved T. Caterina - A. Knack:

 

 

 

That Council waive the rules on providing a Notice of Motion as set out in section 32 of Bylaw 18155 - Council Procedures Bylaw to allow Councillor Henderson to make a motion without notice regarding changes to the Budget Deliberation presentation schedule.

 

 

In Favour:

Carried

 

 

D. Iveson, M. Banga, T. Cartmell, T. Caterina, B. Esslinger, S. Hamilton, B. Henderson, A. Knack, S. McKeen,
M. Nickel, A. Paquette, M. Walters

 

 

Absent:

 

 

 

J. Dziadyk

 

 

Moved B. Henderson - A. Knack:

 

 

 

That the following Civic Agencies present their 2019-2022 Capital and Operating Budgets on November 28, 2018, following Edmonton Economic Development Corporation's presentation:

·         Edmonton Arts Council

·         Edmonton Combative Sports Commission

·         Edmonton Federation of Community Leagues

·         Edmonton Heritage Council

·         Greater Edmonton Foundation

·         REACH Edmonton

·         Telus World of Science

·         Edmonton Screen Industries

 

Office of the City Manager

 

 

 

 

K. Gibson, Office of the City Clerk, answered Council's questions.

 

 

In Favour:

Carried

 

 

D. Iveson, M. Banga, T. Cartmell, T. Caterina, B. Esslinger, S. Hamilton, B. Henderson, A. Knack, S. McKeen,
M. Nickel, A. Paquette, M. Walters

 

 

Absent:

 

 

 

J. Dziadyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

ADJOURNMENT

 

 

The meeting adjourned on Wednesday, November 28, 2018, at 5:03 p.m.

 

 

 

 

______________________                                   ______________________

Chair                                                                          City Clerk